Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Eğitimi Sertifika Programı

Yorumlar

4.91
(566)

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Eğitimi Sertifika Programı

₺1.440,00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru, iç hukukta sağlanan korumaya ek olarak öngörülen ikincil nitelikte uluslararası bir koruma mekanizmasıdır.

Transkriptli sertifikalar, iş başvurularında niteliklerinizi kanıtlayarak öne çıkmanızı sağlar.

Öne Çıkanlar

 • Eğitime Hemen Başla
 • Edevletten Transkriptli Sertifika
 • Tüm Cihazlardan 7/24 Erişim

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Eğitimi Sertifika Programı

İnsan hakları, üzerinde çokça konuşulan, tartışılan ve güncelliğini yitirmeyen bir konudur. İnsan hakları terimi ile kabaca; insanın, sırf insan olması dolayısıyla doğuştan sahip olduğu, vazgeçilmez, devredilmez ve evrensel nitelikte hak ve özgürlükler ifade edilmektedir. Günümüzde popülaritesi ve önemi her geçen gün artan insan hakları, dinamik bir sürecin ürünüdür. Bu süreç, kölelik kurumuna, otoriter ve totaliter yönetim anlayışlarına karşı; özgürlük ve eşitlik temelli, mücadelelerin yer aldığı tarihsel bir süreçtir. Esasen insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamanın mücadelesinin verildiği bu süreç; insanın, onurunu korumaktan vazgeçmediği sürece son bulmayacak bir süreçtir.

Özellikle, II. Dünya Savaşı’ndan sonra insanlık adına yaşanan acı tecrübelerin etkisi ve geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde, küreselleşme bağlamında bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler sayesinde, artık insan hakları ihlallerinin gizlenememesi, başka bir ifadeyle tüm Dünya kamuoyunun, Dünya’nın herhangi bir yerinde gerçekleşen bir insan hakkı ihlalinden anında haberdar olması, insan haklarına sadakatin, uluslararası sistemde öneminin artmasına ve devletleri bu konuda deyim yerindeyse kendilerine “çeki-düzen” vermeye zorlamıştır. Bu “çeki-düzen” verme çabası çerçevesinde devletler, uluslararası baskı ve meşruiyet endişeleri arasında, insan haklarını korumaya yönelik çeşitli önlemler almaya başlamışlardır. Bu önlemler çerçevesinde hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde, insan haklarını koruma amaçlı çeşitli koruma mekanizmaları oluşturulmuştur.

Bu koruma mekanizmalarından, insan haklarına uluslararası düzeyde koruma sağlayan, Türkiye’nin de taraf olduğu, “İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesi” oldukça önemlidir. Çünkü Sözleşme, insan haklarına uluslararası düzeyde yargısal bir koruma sağlamaktadır. Ulusal düzeyde de yargısal koruma mekanizması, en önemli koruma mekanizması olarak karşımıza çıkmakta; bu çerçevede, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru, insan haklarının korunması açısından önemli bir yer işgal etmektedir. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru, iç hukukta sağlanan korumaya ek olarak öngörülen ikincil nitelikte uluslararası bir koruma mekanizmasıdır. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru ise iç hukukta genel mahkemelerin temel hak ve özgürlüklere sağladığı korumaya ek, ulusal düzeyde ikincil nitelikte bir koruma mekanizmasıdır. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru, insan haklarına sağladığı hukuki koruma açısından, sadece ulusal düzeyde önemli sonuçlar doğuran bir başvuru yolu olmayıp, uluslararası düzeyde de önemli sonuçlar doğuran bir başvuru yoludur. Çünkü AİHM istatistiklerine göre, etkili bir bireysel başvuru mekanizmasının olduğu ülkeler aleyhine AİHM’ye yapılan başvurular, bu mekanizmanın olmadığı ülkelere oranla daha düşüktür. İşte bu nedenle, temel hak ve özgürlük ihlallerinden kaynaklanan mağduriyetlerin iç hukukta kurulacak bir mekanizma ile giderilmesi ve buna bağlı olarak, Türkiye aleyhine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuruların sayısının azaltılması amacıyla, Türkiye’de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru kabul edilmiştir.

Türk hukukunda, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halkoylamasında kabul edilerek yürürlüğe giren 7.5.2010 tarih ve 5892 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 18. maddesi ile Anayasa’nın 148. maddesinde yapılan değişiklik ile kabul edilmiştir. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurular ise 23.09.2012 tarihinden sonra kesinleşen nihai işlem ve kararlar aleyhine, bu tarihten sonra (24.09.2012 tarihinden itibaren), yapılmaya başlanmıştır (6216 sayılı Kanun, m. 76 ve geçici m. 1/8).

EĞİTİM İÇERİĞİ

 • GİRİŞ
 • Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru
 • ANAYASA MAHKEMESİ'NE BİREYSEL BAŞVURUNUN TEMEL ÖZELLİKLERİ              
 • Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Kapsamından Korunan Temel Hak ve Özgürlükler
 • Özel ve Aile Hayatına Saygı Hakkı
 • Etkili Başvuru Hakkı
 • Kamu Gücü İşlemleri Kavramı
 • Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru' da Başvurucunun Hukuki Yararının Bulunması
 • Anayasa Mahkemesi'nin Görevleri
 • Başvuru Dilekçesi: Şekli ve İçeriği
 • Ön İnceleme Sonucunda Verilebilecek Kararlar

EĞİTİM SÜRESİ

33 Uzaktan Eğitim Saati Sürecektir.

  Örneği verilen belgede ''Örnek'' olarak bildirilen eğitim başlığı programlara göre değişiklik göstermektedir.
  Eğitim Sonunda; Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (SAYEM) Onaylı Sertifika Sahibi Olacaksınız. Belgeler Tarafınıza eğitiminizi tamamladıktan sonra 5 iş günü içerisinde e-Devlet üzerinden gönderilecektir.  Fiziki kargo istemeniz ek ödeme yapmanız gerekmektedir.

  Fiziki kargo tercihi yapan, kargo gönderimi sağlanan ve buna rağmen teslim almayan ve sertifikası merkezimize dönen adayların yeniden kargo gönderimi yapılması için 480₺ ek ödeme yapması gerekmektedir. Size gönderilen kargoları lütfen teslim alınız. Teslim alınmaması ve yeniden kargolanması için ek ödeme yapılmaması durumunda adayın belgesi 1 ay (30 gün) içerisinde imha edilecektir.

  Eğitim sonunda elde edeceğiniz sertifikanız ile mesleki gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Bu tür eğitimler destekleyici faaliyetler sınıfında bulunmaktadır. Gelişiminize katkıda bulunarak almaya hak kazandığınız sertifikanızı öz geçmişinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Belgeniz üniversite onaylı ve e-Devlet'te sorgulanabilir olacaktır. Ayrıca tercih etmeniz durumunda Türkiye'de İlk defa Transkriptle birlikte e-Devlet'ten Görüntülenecektir.

  Akademik sertifikalar, akademik hayattaki öğrencilerin, akademisyenlerin veya profesyonellerin belirli bir konuda ek bilgi ve beceri kazanmaları için tasarlandığından, bu tür programlara ilgili alandaki kişiler katılabilirler.

  Eğitime Nasıl Katılabilirim ?

  'Eğitime Katıl '' butonuyla kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Sistem sizi yönlendirmektedir. Ödeme işleminizi Banka/Kredi Kartı ile veya Havale EFT yöntemiyle tamamlayabilirsiniz. Ödemenizi Kredi Kartı ile yaparsanız sisteminiz otomatik olarak 60-120 saniye içerisinde öğrenci numaranızı oluşturularak SMS olarak giriş bilgilerinizi size iletecektir , EFT / Havale Ödemeleri mesai saatleri içerisinde yaparsanız sisteminiz aynı gün , mesai dışı yaparsanız ilk mesai gününde açılıp giriş bilgileriniz sms olarak size ulaşacaktır. Sistem aşamalarını Öğrenci Paneliniz üzerinden görüntüleyebilirsiniz ve ayrıca SMS olarak tüm bilgilendirmeler tarafınıza ulaşacaktır.

  SÜREÇ HAKKINDA:

  • Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi onaylı sertifika elde edebileceğiniz bir kişisel ve mesleki gelişim programıdır.
  • Derslerin işlenişinde uzaktan eğitim yönetmeliği geçerli olacaktır.
  • Eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri arasında tüm ders videoları 7/24 açık olup dileğiniz zaman aralığında istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.
  • Kayıt itibariyle kullanıcı adı ve şifre SMS yoluyla iletilmektedir.
  • Sınavlar internet üzerinden Avrupa online sınav uygulama kriterlerine göre gerçekleştirilecektir. Çoktan seçmeli test şeklindedir.
  • Eğitim ve sınav 2 ay sürecektir. Eğitim ve sınavların bu süre zarfında tamamlanması gerekmektedir. 2 ayda tamamlanmayan eğitimlerde sürenizi uzatmak için belirlenen ücreti ödemeniz gerekmektedir.
  • 3 defa ücretsiz sınav hakkınız bulunmaktadır, adaylarımızın %99'u ilk sınav haklarında başarılı olmaktadır. Eğer 3 sınav hakkınızda da başarılı olamaz iseniz ek 1 sınav hakkı tanımlanacaktır ve ücreti 480₺'dir.
  • Sınavda 50 ve üzeri alan adaylarımız sertifika almaya hak kazanacaktır.
  • Eğitim sonunda katılımcılara, "Sertifika Belgesi" verilecektir.

  BAŞVURU HAKKINDA:

  • Türkiye’nin ve Dünya’nın neresinde olursanız olun eğitim programlarına başvurabilirsiniz.
  • Başvurusu olmayan adayların kayıtları kabul edilmemektedir. Önce başvuru yapınız.
  • Kaydınızı internet üzerinden oluşturabilirsiniz.
  • Ödeme işlemini aşağıda yer alan banka hesabından gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ödeme işlemi sonrasında dekont, makbuz ya da ekran görüntüsünü 0549 694 54 00 iletişim numarasına whatsapp üzerinden iletmeniz gerekmektedir.
  • Ödeme işlemi sırasında açıklama kısmına " TC Kimlik No ve Eğitim Adı" yazılmalıdır.
  • Ödeme esnasında alıcı adı / hesap sahibi kısmına "Sakarya Uygulamalı Bilimler Ün Sayem-Kurs/Eğitim Gelirleri(Sığdığı kadarını yazınız.)” yazdığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Başvuru esnasında doldurulan bilgiler aday sorumluluğuna aittir.
  • Başvuru oluşturduğunuz bilgiler ile sistem girişleriniz açılacaktır. Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

   


  Yorumlar

  0 yoruma göre

  Düşüncelerini paylaş

  Bu eğitimi kullandıysanız, düşüncelerinizi diğer kişiler ile paylaşın

  Yeni Yorum  Son İncelemeler

  SAYEM NE YAPIYOR ?

  e-Devlet ve Üniversite Onaylı Sertifikalar kariyerinizde sizi bir adım öne taşımaktadır. Üniversite Güvencesi İle İhtiyacınız Olan Güncel İçerikler SAYEM'de!