Sık Sorulan Sorular

Uzaktan eğitim sisteminde; başvuru, eğitim veya sınav işlemleri tamamen uzaktan eğitim sistemiyle (bilgisayar ya da telefon) üzerinden gerçekleştirilmektedir.


Sistem telefon, tablet ve bilgisayara uyumludur. Dilediğiniz cihazdan erişim sağlayabilirsiniz.


Eğitim programınız açıldığında kullanıcı bilgileri ve giriş yapılacak web adresi sms (kısa mesaj) olarak gönderilmektedir. Gelen bilgiler ile sisteme giriş yapabilirsiniz.


Dns ayarlarınız ile oynama yaptı iseniz giriş sorunu yaşayabilirsiniz.


Kullanıcı bilgilerinizi eksik ya da hatalı belirtmeniz durumunda sisteme erişim sağlanamamaktadır.


Sisteme girişleriniz ön başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz bilgiler ile açılmaktadır. Sistem MERNİS (Kimlik) doğrulaması yapmaktadır. Yazmış olduğunuz bilgiler de eksik veya hata varsa (noktalama işaretleri dahil) sistem MERNİS doğrulaması yapamadığından girişinizi onaylamamaktadır. (Güncellemek için eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.)


Giriş bilgileriniz de (ad, soyad, TC kimlik no, telefon no) hata var ise (noktalama işaretleri dahil) bu durumu muhakkak eğitim danışmanlarına bildirmeniz gerekmektedir. Bildirmediğiniz takdirde belge vb. işlemler de yaşanacak hata aday sorumluluğuna aittir.


Anasayfanız da bulunan PAKETLERİM’in üzerine tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

1

 


Paketlerime tıkladığınızda ders ve konu sıralamasına göre dersleriniz açılmaktadır. Dilediğiniz ders adının üzerine tıklayarak dersinize ait konulara erişim sağlayabilirsiniz.

 


Sisteminiz açıldıktan sonra dilediğiniz dersten başlayabilirsiniz. Ancak dersler konu anlatım sırasına göre düzenlenmiştir.


Tercihinize göre istediğiniz eğitimden başlayabilirsiniz.


Videolar yazılımımız tarafından bilgisayarınıza uygun olarak küçültülür, modeminize reset atarak sistemi günceller iseniz düzelecektir. Belirtilen duruma rağmen ders videonuz açılmıyorsa videonuzun alt kısmında yer alan SORUN BİLDİR butonuna tıklayarak Mobil Cihazım da Aç diyerek işlem sağlayabilirsiniz. Buna rağmen açılmıyor ise, eğitim danışmanınızdan destek alabilirsiniz.


Ders videolarınızın sağ alt kısmında kronometre/süreölçer işareti yer almaktadır. Derslerinizi tamamladıkça kronometre/süreölçer işareti yeşil rengine dönmektedir. Kronometre dolana kadar herhangi ileri-geri sarma/duraklatma işlemi yapmanız durumunda videonuz tamamlandı sayılmaz.

Kronometre süresi tamamlanmamış   -     Kronometre süresi tamamlanmış


Tüm derslerinizi izlemeniz zorunludur. Paket programınız da yer alan dersleri eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir.


DERSİ TAMAMLA butonu tüm derslerinizi izlemediğiniz sürece aktif olmayacaktır. Bu nedenle dersin içerisinde yer alan tüm konuların tamamlanması, kronometre/süreölçer işareti yeşil renginde olması gerekmektedir.


Tüm derslerinizi izledikten sonra DERSİ TAMAMLA butonu aktif hale gelecektir. Bitirmiş olduğunuz dersi, DERSİ TAMAMLA butonu ile tamamlamanız gerekmektedir.


Sınav dersinize ait tüm konuları tamamladıktan sonra DERSİ TAMAMLA butonunuz aktif olacaktır. DERSİ TAMAMLA butonu ile direkt olarak sınava erişim sağlayabilirsiniz.


Sınav için gün ya da saat zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Eğitim bitiş tarihinize kadar DERSİ TAMAMLA butonu ile istediğiniz zaman diliminde erişim sağlayabilirsiniz.


Ders sayfanız da yer alan DERSİ TAMAMLA butonu ile erişim sağlayabilirsiniz.


Sınavlar çoktan seçmeli test şeklindedir. Yanlışlar doğruyu götürmemektedir. Tüm soruları sayfanın en üstünde yer alan süre içerisinde doğru olduğunu düşündüğünüz şıkları işaretleyerek SINAVI TAMAMLA butonunu 1 kez tıklayarak sınavınızı sonlandırabilirsiniz. SINAVI TAMAMLA butonuna birden fazla basmanız durumunda; sisteminiz kitlenir ve 1 sınav hakkınızı kaybedersiniz.


Sınavlar eğitmenler tarafından sisteminize yüklenmektedir. Sınav soru sayısı ders içeriğinize göre 10-90 soru arasında değişmektedir.


Sınavda soru başına 1 dakika verilmektedir. (örn; 20 soru 20 dakika)


Sınav da 50 ve üzeri puan alınması durumunda BAŞARILI, 50’nin altında puan alınması durumunda BAŞARISIZ olunmaktadır.


Programa katılan tüm katılımcıların ücretsiz 3 sınav hakkı mevcuttur. Başarısız olma durumunda sınav tekrarı gerçekleşmektedir.


Sınavdan başarılı olmanız durumunda sınav sistemi kapanmaktadır. Başarılı olmanız durumunda tekrar sınava erişim sağlayamazsınız.


Sınavı tamamladıktan sonra sınav sonucu ekranınıza yansımaktadır. Aynı zamanda sayfanızın üst sekmesindeki “Sınavlarım” kısmından detaylı inceleme yapabilirsiniz.


Sınavdan başarılı olmanız durumunda SINAVLARIM sayfasından  “DETAY” butonuna tıklayarak doğru ve yanlışlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Başarısız olma durumunuz da doğru ve yanlışlarınız gösterilmemektedir.


Eğitmenler tarafından paylaşılan ders notları sisteminize yüklenmektedir.. Anasayfa da yer alan NOTLARIM bölümünden tüm derslerinize ait ders notlarına erişim sağlayabilirsiniz. Sisteminiz de ders notu yok ya da eksik ise farklı not paylaşılmadığı için bulunmamaktadır.

 


Ders notlarından değil eğitim videolarından sorumlusunuz. Bu nedenle ders notlarını okumanız yeterli değildir


Sistem derslerinizi ne kadar süre izlediğinizi, ne kadar süre de tamamladığınızı kayıt etmektedir. Derslerin sadece minimum sürede izlenerek tamamlanmaması durumunda sisteminiz sıfırlanır. Eğitimleri baştan sona tekrar etmeniz gerekecektir.


Öğrenci sisteminizde sayfanın üst kısmında yer alan “destek” panelinden sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Destek üzerinden tarafınıza en geç 48 saat içerisinde dönüş sağlanmaktadır. Destek talebinizin cevabını yine aynı “destek” sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

 


Sisteminiz de yer alan tüm dersler tamamlanmadığı sürece e-devlet aktarımı sağlanmaz. Paket programlara katılım sağladı iseniz tek tek aktarım yapılmaz tüm dersler sonlandıktan sonra e-devlet aktarımı sağlanır


Sertifikanızı e-devlet üzerinden görüntüleyemiyorsanız; başvuru esnasında belirttiğiniz bilgiler de hata olabilir. Destek bölümünden adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız ve eğitim adınız ile birlikte durumunuzu iletebilirsiniz.


Sertifikanız eğitim bitiş tarihiniz itibari ile 3 iş günü içerisinde e-devlete aktarılacaktır. E-devlet aktarımınız yapıldığında tarafınıza sms ile bilgilendirme gönderilecektir.


Eğitim ve sınav süresi 2 ay sürecektir. Eğitim ve sınavların bu süre zarfında tamamlanması gerekmektedir. 2 ayın sonunda öğrenci sisteminiz kapatılacaktır. (Eğitiminizi daha erken bitirmeniz durumunda 2 ay süreniz boyunca eğitim videolarına erişim sağlayabilirsiniz.


SAYEM NE YAPIYOR ?

e-Devlet ve Üniversite Onaylı Sertifikalar kariyerinizde sizi bir adım öne taşımaktadır. Üniversite Güvencesi İle İhtiyacınız Olan Güncel İçerikler SAYEM'de!