Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) Spektroskopisi Eğitimi

Yorumlar

4.35
(223)

Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) Spektroskopisi Eğitimi

₺1.440,00

FTIR Eğitim Sertifikası, laboratuvar analizleri başta olmak üzere pek çok konuda avantajlar elde etmenizi sağlar.

Öne Çıkanlar

 • Eğitime Hemen Başla
 • Edevletten Transkriptli Sertifika
 • Tüm Cihazlardan 7/24 Erişim

FT-IR Eğitimi Sertifikası

Eğitimi alarak hem cihaz kullanımı konusunda başarılı çözümlere ulaşabilir hem de analitik yöntemlerle analizleri gerçekleştirebilirsiniz. FTIR Eğitim Sertifikası, laboratuvar analizleri başta olmak üzere pek çok konuda avantajlar elde etmenizi sağlar. Bu çerçevede kariyerinizi sürdürmek istediğiniz alan olan laboratuvar ve analizi dikkate alarak daha başarılı bir sürece odaklanabileceğinizi söylemeliyiz. Peki, FTIR Sertifikası sayesinde ne tür kazanımlarınız olacaktır?

FT-IR Eğitimi Sertifikası Neden Tercih Edilmektedir?

FTIR Sertifikası satın ile siz de profesyonel bir seçim yapmak mı istiyorsunuz? O halde bu sertifika sayesinde sizi nelerin beklediğine daha yakından bir göz atmanız gerektiğini değerlendirmelisiniz. FTIR kapsamında öğrendiğiniz teknikler çerçevesinde organik ve inorganik maddelere dair analizler yapabilirsiniz. Analizler kapsamında aşağıdaki sonuçlara ulaşma konusunda başarılı bir yaklaşımınızın olacağını ifade etmek gerekir.

 • Malzeme tanımlama ve malzeme doğrulama
 • Katkı tanımları ve miktarını belirlenmesi
 • Moleküler parçalanma değerlendirmesi
 • Kalite kontrol işlemlerinin gerçekleştirilmesi
 • Tersine mühendislik uygulamalarının yapılması
 • Hammadde kalite ve kontrolünün gerçekleştirilmesi
 • Formül geliştirme ve doğrulama işlemlerinin yapılması

Tüm bu süreçler FTIR Eğitim Sertifikası alanlar tarafından tercih edilebilecek çözümlerdir. Bu bağlamda amaç hem daha kaliteli hem de sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemek olacaktır. Siz de eğitim sürecini planlayarak daha başarılı olmak adına harekete geçebilirsiniz.

FT-IR Eğitim Süreci Nasıldır?

Eğitim süreci, analiz ve laboratuvar süreçlerinde başarılı olmak isteyen hemen herkes için oldukça değerlidir. Analiz aşamalarında hedef sadece sürecin planlanması değil cihazların da etkin bir şekilde kullanılması konusunda bilgi sahibi olmaktır. Bu nedenle de FT-IR Eğitimi çok yönlü bir öğrenme adına dikkat çekmektedir. Beklentilerinize cevap verecek ve eğitim sonunda geniş bilgi birikimi elde etmenizi sağlayacak olan seçenekler için siz de tercihinizi bu eğitimden yana kullanabilirsiniz.

FTIR Eğitim Sertifikası konusunda hem teorik hem de pratik eğitimler noktasında başarılı olmak adına siz de eğitim kaydınızı yaptırın. Kayıt yaptırdıktan sonra daha başarılı bir sürecin sizi beklediğini de unutmayın. Eğitimlerle size en uygun sürece odaklanabilirsiniz.

FOURIER DÖNÜŞÜMLÜ KIZILÖTESİ SPEKTROSKOPİSİ (FT-IR) EĞİTİMİ

Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FTIR) spektroskopisi, ayrı ayrı moleküllerin ve moleküler karışımların bileşiminin yapısını anlamak için endüstride ve akademik laboratuvarlarda kullanılan analitik bir metodolojidir. FTIR spektroskopisi, numuneyi araştırmak için modüle edilmiş orta kızılötesi enerjiden yararlanır.
Kızılötesi ışık, molekülün içinde bulunan atomlar arasındaki titreşimsel bağ enerjileriyle doğrudan ilişkili olarak belirli frekanslarda emilir. Titreşimin bağ enerjisi ve orta kızılötesi ışığın enerjisi birbirine eşit olduğunda, bağ bu enerjiyi emebilir. Moleküldeki farklı bağlar, farklı enerjilerde titreşir ve bu yüzden kızılötesi radyasyonun farklı dalga boylarını emer. Bu, ayrı ayrı emilim bantlarının konumu (frekansı) ve şiddeti, toplam spektruma katkıda bulunarak molekülün karakteristik parmak izini oluşturur. Daha sonra bunların hepsi tek bir spektrum olarak alınır ve birlikte yorumlanır.
Eğer bir kütüphane mevcut ise, elde edilen spektrum kütüphane taraması yaptırılarak kayıtlı spektrumlarla karşılaştırılarak yapı tayini gerçekleştirilir. Bu eğitimle FT-IR Spektroskopisi ile ilgili genel bir kullanıcı düzeyinde temel bilgileri edinmiş olmanız amaçlanmıştır. Spektroskopiye giriş yaptıktan sonra, IR ve FT-IR spektroskopilerinin çalışma prensipleri ayrı ayrı ele alınacaktır. Bu iki sistemin karşılaştırılarak FT-IR teknolojisinin sunduğu avantajlar, kullanım alanları ve FT-IR kısımları, IR dalga boyu bölgeleri, spektrum değerlendirilmesinde dikkat edilecek hususlara dair bilgileri paylaşacağımız bu derste tüm başlıkları detaylandırarak ilerleyeceğiz. Örnek uygulamalar ile rutin analizlerde ve cihaz bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde de yeri geldikçe vurgu yapacağız.

Laboratuvar uygulamalarınızda size kılavuz olabilecek, güncel kaynaklarla hazırlanmış bu içerik ile sistemi elimizden geldiğince tüm yönleriyle teorik olarak kavramanızı hedefliyoruz. Bu eğitimi tamamladığınızda, FT-IR’ı bir analiz yöntemine hazırlayabilecek, analizin doğru yürütülmesini sağlayabilecek, spektrum okuması yapabilecek yetkinliğe sahip olacaksınız.
 

FT-IR KULLANIM ALANLARI

İnfrared spektroskopisinin en çok kullanıldığı alan organik bileşiklerin tanımlanmasıdır. Bu maddelerin spektrumlarında çok sayıda maksimum ve minimumların olduğu absorbsiyon bantları bulunur ve bunlar maddelerin birbirleriyle kıyaslanmasına olanak verir. Gerçekte bir organik maddenin spektrumu onun fiziksel özelliklerinden biridir ve optik izomerler dışında, teorik olarak aynı absorbsiyon spektrumu verebilen iki farklı madde yoktur. İşte bu nedenle FT-IR, yapı karakterizasyonu ve kimliklendirme çalışmalarında oldukça önemlidir.

Proteinler, peptidler, lipitler, nükleik asitler, biyomembranlar, karbonhidratlar, adli araştırmalar, bitki ve hayvan dokuları, nanomalzemelerin tespiti, ilaç, gıda, seramik, tarım ve kimya endüstrileri, plastikler, kompozitler, kaplamalar, reçineler, yapıştırıcılar gibi pek çok sektörde ve pek çok malzemenin tanımlanmasında kullanılan FT-IR sisteminde edineceğiniz bu deneyim, sizi alanınızda bir adım daha öne çıkaracaktır.
FT-IR uygulamaları, karışımdaki maddelerin bir
birinden ayrılmadan, örnek hazırlama işlemlerine gerek duyulmadan ya da kısa bir ön hazırlık ile saniyeler içinde yüksek kesinlik ve tekrar edilebilirlik ile analiz edilmelerini sağlar. Bazı FT-IR sistemlerinde olan mevcut kütüphane ile elde edilen spektrum karşılaştırılarak karışımı oluşturan maddelerin tanımlanması en hızlı bir şekilde yapılabilir.


EĞİTİM İÇERİĞİ

 • FT-IR Fourier Dönüşümlü Kızılötesi
 • Spektroskopi Tanımı
 • FT-IR Nedir
 • IR Dalga Boyu Bölgeleri
 • FTIR Çalışma Prensibi ve Kısımları
 • Analize Örnek Hazırlama
 • IR ve FTIR’nin Karşılaştırılması
 • FTIR Avantajları ve Kullanım Alanları
 • Spektrumların Değerlendirilmesi
 • Örnek Spektrumlar

  7 Uzaktan Eğitim Saati Sürecektir

Örneği verilen belgede ''Örnek'' olarak bildirilen eğitim başlığı programlara göre değişiklik göstermektedir.
Eğitim Sonunda; Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (SAYEM) Onaylı Sertifika Sahibi Olacaksınız. Belgeler Tarafınıza eğitiminizi tamamladıktan sonra 5 iş günü içerisinde e-Devlet üzerinden gönderilecektir.  Fiziki kargo istemeniz ek ödeme yapmanız gerekmektedir.

Fiziki kargo tercihi yapan, kargo gönderimi sağlanan ve buna rağmen teslim almayan ve sertifikası merkezimize dönen adayların yeniden kargo gönderimi yapılması için 480₺ ek ödeme yapması gerekmektedir. Size gönderilen kargoları lütfen teslim alınız. Teslim alınmaması ve yeniden kargolanması için ek ödeme yapılmaması durumunda adayın belgesi 1 ay (30 gün) içerisinde imha edilecektir.

Eğitim sonunda elde edeceğiniz sertifikanız ile mesleki gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Bu tür eğitimler destekleyici faaliyetler sınıfında bulunmaktadır. Gelişiminize katkıda bulunarak almaya hak kazandığınız sertifikanızı öz geçmişinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Belgeniz üniversite onaylı ve e-Devlet'te sorgulanabilir olacaktır. Ayrıca tercih etmeniz durumunda Türkiye'de İlk defa Transkriptle birlikte e-Devlet'ten Görüntülenecektir.

Mesleki eğitimler ve sertifikalar, genellikle belli mesleki alanlarda çalışan veya çalışmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir.
 Bu eğitimler, bir mesleki alanda çalışan kişilere ileri seviye bilgi ve beceriler kazandırmak amacıyla verilir ve bu eğitimlerin tamamlanmasını takiben bir sertifika verilir. Bu sertifikalar mesleki alanda çalışan kişilerin yetkinliklerini gösterir. Bu nedenle mesleki eğitimler ve sertifikalar, mesleki kariyerlerini geliştirmeyi hedefleyen kişiler için önemlidir. Mesleki eğitimler ve sertifikalar herkes tarafından tercih edilebilir.

Örneğin, mesleki alanda çalışmayı düşünen ve bu alanda çalışmaya başlamak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmak isteyen kişiler bu tür eğitimleri ve sertifikaları alarak mesleki alanda çalışmaya başlayabilirler. Bu tür eğitimler ve sertifikalar, aynı zamanda mesleki alanda çalışan kişilerin kariyerlerini ilerletmek için de kullanılabilir. Örneğin, bir mühendis olarak çalışan kişi, mühendislik alanında ileri seviye bir eğitim alarak kariyerine devam edebilir ve bu sayede daha yüksek bir pozisyona geçme şansını artırabilir.

Sonuç olarak, mesleki eğitimler ve sertifikalar, mesleki alanda çalışmak isteyen veya mesleki kariyerlerini geliştirmeyi hedefleyen herkes tarafından tercih edilebilir. Mesleki eğitimler ve sertifikalar, mesleki alanda çalışmaya başlamak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olmak için önemlidir ve aynı zamanda mesleki kariyerlerini ilerletmek için de kullanılabilir.

Eğitime Nasıl Katılabilirim ?

'Eğitime Katıl '' butonuyla kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Sistem sizi yönlendirmektedir. Ödeme işleminizi Banka/Kredi Kartı ile veya Havale EFT yöntemiyle tamamlayabilirsiniz.

Ödemenizi Kredi Kartı ile yaparsanız sisteminiz otomatik olarak 60-120 saniye içerisinde öğrenci numaranızı oluşturularak SMS olarak giriş bilgilerinizi size iletecektir , EFT / Havale Ödemeleri mesai saatleri içerisinde yaparsanız sisteminiz aynı gün , mesai dışı yaparsanız ilk mesai gününde açılıp giriş bilgileriniz sms olarak size ulaşacaktır.

Sistem aşamalarını Öğrenci Paneliniz üzerinden görüntüleyebilirsiniz ve ayrıca SMS olarak tüm bilgilendirmeler tarafınıza ulaşacaktır.

SÜREÇ HAKKINDA:

 • Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi onaylı sertifika elde edebileceğiniz bir kişisel ve mesleki gelişim programıdır.
 • Derslerin işlenişinde uzaktan eğitim yönetmeliği geçerli olacaktır.
 • Eğitim başlangıç ve bitiş tarihleri arasında tüm ders videoları 7/24 açık olup dileğiniz zaman aralığında istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.
 • Kayıt itibariyle kullanıcı adı ve şifre SMS yoluyla iletilmektedir.
 • Sınavlar internet üzerinden Avrupa online sınav uygulama kriterlerine göre gerçekleştirilecektir. Çoktan seçmeli test şeklindedir.
 • Eğitim ve sınav 2 ay sürecektir. Eğitim ve sınavların bu süre zarfında tamamlanması gerekmektedir. 2 ayda tamamlanmayan eğitimlerde sürenizi uzatmak için belirlenen ücreti ödemeniz gerekmektedir.
 • 3 defa ücretsiz sınav hakkınız bulunmaktadır, adaylarımızın %99'u ilk sınav haklarında başarılı olmaktadır. Eğer 3 sınav hakkınızda da başarılı olamaz iseniz ek 1 sınav hakkı tanımlanacaktır ve ücreti 480₺'dir.
 • Sınavda 50 ve üzeri alan adaylarımız sertifika almaya hak kazanacaktır.
 • Eğitim sonunda katılımcılara, "Sertifika Belgesi" verilecektir.

BAŞVURU HAKKINDA:

 • Türkiye’nin ve Dünya’nın neresinde olursanız olun eğitim programlarına başvurabilirsiniz.
 • Başvurusu olmayan adayların kayıtları kabul edilmemektedir. Önce başvuru yapınız.
 • Kaydınızı internet üzerinden oluşturabilirsiniz.
 • Ödeme işlemini aşağıda yer alan banka hesabından gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ödeme işlemi sonrasında dekont, makbuz ya da ekran görüntüsünü 0549 694 54 00 iletişim numarasına whatsapp üzerinden iletmeniz gerekmektedir.
 • Ödeme işlemi sırasında açıklama kısmına " TC Kimlik No ve Eğitim Adı" yazılmalıdır.
 • Ödeme esnasında alıcı adı / hesap sahibi kısmına "Sakarya Uygulamalı Bilimler Ün Sayem-Kurs/Eğitim Gelirleri(Sığdığı kadarını yazınız.)” yazdığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Başvuru esnasında doldurulan bilgiler aday sorumluluğuna aittir.
 • Başvuru oluşturduğunuz bilgiler ile sistem girişleriniz açılacaktır. Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

 


Yorumlar

0 yoruma göre

Düşüncelerini paylaş

Bu eğitimi kullandıysanız, düşüncelerinizi diğer kişiler ile paylaşın

Yeni YorumSon İncelemeler

SAYEM NE YAPIYOR ?

e-Devlet ve Üniversite Onaylı Sertifikalar kariyerinizde sizi bir adım öne taşımaktadır. Üniversite Güvencesi İle İhtiyacınız Olan Güncel İçerikler SAYEM'de!